7am News, Sports and Obits

Latest WGIL news
Click to play or
Right click and "Save Target As" to download
Click for Galesburg, Illinois Forecast
Home - Cancellations - Community Events - Contact Us - Mornings - News - Obituaries - Pictures - Programs - Special Events Audio - Sports - Weather
Area Softball & Baseball Teams Gearing up for Regionals
POSTED 11:18 a-m 5/6/10 The end of the regular season is near and the regionals get started in less than two weeks. Galesburg area softball and baseball teams are hoping to fine tune some things during the home stretch as they eye deep postseason runs.

Regionals step off for both softball and baseball on May 17th. The IHSA released the regional pairings in late April and here is how it all breaks down.

High School Softball

-Class 1A-

Sciota West Prairie Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 West Prairie at #4 West Central
4:30 p.m. - #6 Bushnell-Prairie City/Avon at #3 Knoxville

May 18:

4:00 p.m. - #1 United vs. Winner Game 1
6:30 p.m. - #2 Abingdon vs. Winner Game 2

May 22:

11:00 a.m. (Championship) - Winner Game 3 vs. Winner Game 4


Oneida (ROWVA) Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 Annawan-Wethersfield at #4 Galva
4:30 p.m. - #3 ROWVA vs. #6 Williamsfield

May 18:

4:30 p.m. - #1 Orion vs. Winner Game 1

May 19:

4:30 p.m. - #2 Ridgewood vs. Winner Game 2

May 22:

11:00 a.m. (Championship) - Winner Game 3 vs. Winner Game 4


Princeville is the #3 seed in the Tremont Regional and will play May 19 at 4:30 p.m. against #2 Tremont

Stark County is the #1 seed in the Granville Putnam County Regional and will play May 18 at 4:30 p.m. against the winner of #4 Putnam County and #5 Lowpoint-Washburn (May 17 at 4:30 p.m.)

>The West Prairie, Oneida, Tremont and Granville Regional winners play in the Knoxville Sectional that begins May 26.


-Class 2A-

Aledo Mercer County Regional

May 17:

4:30 p.m. - #4 Mercer County vs. #5 Monmouth-Roseville

May 18:

4:30 p.m. - #1 Sherrard vs. Winner Game 1

May 19:

4:30 p.m. - #2 Rockridge vs. #3 Rock Island Alleman

May 22:

11:00 a.m. (Championship) - Winner Game 2 vs. Winner Game 3


Brimfield Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 Peoria Manual at #4 Kewanee

May 18:

4:30 p.m. - #1 Farmington vs. Winner Game 1

May 19:

4:30 p.m. - #2 Brimfield-Elmwood vs. #3 Peoria Christian

May 22:

11:00 a.m. (Championship) - Winner Game 2 vs. Winner Game 3

Canton is the #2 seed in the Beardstown Regional and will play #3 Macomb May 19 at 4:30 p.m.

>The Aledo, Brimfield, Beardstown and Carthage Regional winners play in the Farmington Sectional that begins May 26.


High School Baseball

-Class 1A-

Cuba Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 Bushnell-Prairie City/Avon at #4 Lewistown

May 19:

4:30 p.m. - #1 North Fulton vs. Winner Game 1
7:00 p.m. - #2 West Prairie vs. #3 South Fulton

May 22:

1:00 p.m. (Championship) - Winner Game 2 vs. Winner Game 3


Kewanee Wethersfield Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 Stark County at #4 Princeville

May 19:

4:30 p.m. - #1 Orion vs. Winner Game 1

May 20:

4:30 p.m. - #2 Annawan-Wethersfield vs. #3 Galva-Williamsfield

May 22:

1:00 p.m. (Championship) - Winner Game 2 vs. Winner Game 3

>The Cuba, Tremont, Wethersfield and Downs Tri-Valley Regional winners play in the Bloomington Illinois Wesleyan University Sectional that begins May 26.


Biggsville West Central Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 West Central at #4 Ridgewood
4:30 p.m. - #6 Knoxville at #3 United

May 19:

4:30 p.m. - #1 ROWVA vs. Winner Game 1
6:00 p.m. - #2 Abingdon vs. Winner Game 2

May 22:

10:00 a.m. (Championship) - Winner Game 3 vs. Winner Game 4

>The Biggsville, Mason City, Virginia and Warrensburg-Latham Regional winners advance to the Jacksonville Sectional that begins May 26.


-Class 2A-

Farmington Regional

May 17:

4:30 p.m. - #4 Farmington vs. #5 Peoria Manual

May 19:

4:30 p.m. - #1 Brimfield-Elmwood vs. Winner Game 1

May 20:

4:30 p.m. - #2 Canton vs. #3 Midwest Central

May 22:

11:00 a.m. (Championship) - Winner Game 3 vs. Winner Game 4


Taylor Ridge (Rockridge) Regional

May 17:

4:30 p.m. - #5 Mercer County vs. #4 Macomb

May 19:

4:30 p.m. - # Sherrard vs. Winner Game 1

May 20:

4:30 p.m. - #2 Rockridge vs. #3 Monmouth-Roseville

May 22:

1:00 p.m. (Championship) - Winner Game 2 vs. Winner Game 3

>The Farmington, Taylor Ridge, Princeton and Minonk Regional winners advance to the Chillicothe (IVC) Sectional that begins May 26.
News management powered by Xpression News
 
Read the latest local sports stories by clicking here